top of page

СВЕЖА РИБА И
МОРСКИ ПЛОДОВИ
:

Fish

Во здравиот начин на исхрана, рибата е еден од основните продукти. 
Таа содржи незаситени маснотии, богата е со минерални соли, белковини, витамини Б1, Б2, Б6, Б12 и ја прават да биде една од најквалитетната храна, а нејзината консумација посебно придонесува за здравјето на срцето и крвните садови. За да се зачува здравјето препорачливо е да се консумира риба барем два пати во неделата.

 

За сите љубители на медитеранската кујна, изобилство од свежа морска и речна риба и морски плодови, сега на чекор поблиску до вас, во рибарниците на Супер Тинекс: Цветен, Млечен, Првомајска, Кончар, Зебра, Драмски, Куманово,  East Gate Mall и Деликатесен Тинекс Беко.

pastrmka.png

Пастрмка

Слатководни, речни риби

Пастрмката е здрав и хранлив продукт, кој зазема важно место во урамнотежената и правилната исхрана. Богата е со протеини, кои се потребни за нормален раст и развој. Одличен извор е на фосфор, селен и витамините Б12, Б6, содржи и витамин А и Б1, а истовремено содржи повеќе од 10% од дневно препорачаното количество железо.

karp.png

Крап

Слатководна, речна риба

Крапот спаѓа во помрсните риби. Богат е со белковини, омега 3 масни киселини, витамините А, Д и Е. Го чува мускулот на срцето и ги ублажува тегобите од болестите на крвните садови и псоријазата.

orada.png

Oрада

Морска риба

Орадата е една од најценетите морски риби. Има интензивен мирис и вкус и е богата со железо и јод.

brancin.png

Бранцин

Морска риба

Бранцинот е една од најинтелигентните риби. Содржи 3- омега 3 масни киселини, полумасна е и лесно сварлива.

losos.png

Лосос

Морска риба

Лососот е навистина калоричен и хранлив и е една од најубавите и највкусните риби. Тој е одличен извор на селен, протеини, витамин Д и е одлична храна за видот и срцето.

zubatac.png

Зубатац

Морска риба

Рибата зубатац ја нарекуваат уште и кралица на рибите. Содржи минерали и витамини и особено важните Омега 3 и Омега 6 масни киселини . Поради своето бело вкусно месо особено е барана и ценета во гастрономијата.

oktopod.png

Октопод

Октоподот е богат со селен, кој е природен антиоксиданс, што ја чува еластичноста на ткивото, одлагајќи ја оксидацијата. Има голема концентрација на витамини и минерали.

lignji.png

Лигњи

Лигњите се во нутритивната група на здрави продукти, така што по значење се вбројуваат заедно со: месото, јајцата, мешункасите и јаткастите плодови. Имаат многу малку заситени масни киселини, но содржат висок процент на холестерол.

rakcinja.png

Ракчиња

Ракчињата се природен извор на јод. Богати се со витамини, особено со витаминот А. Обилуват со минерали. Лесно се подготвуват.

bottom of page